autor

Oldřich Mudra

Tragédie krásné Agnes. Dívku miloval jeho syn, bavorský vévoda ji nechal zabít

16. červenec 2018 četba na 4 minuty

Rodiče se někdy neshodnou se svými potomky při výběru partnera, ale vévoda Arnošt Bavorský to přehnal. A to dokonce i na středověké poměry. Dívku, kterou miloval jeho syn, nechal zabít.  

Tajemná lazebnice Zuzana: v posteli s uprchlíkem Václavem IV.

15. červenec 2018 četba na 4 minuty

Polonahý český král uniká z vězení v malém člunu s pomocí vnadné dívky, do níž se později zamiluje. Vymyšlená historka, nebo skutečná událost ze života Václava IV. (1361-1419)?

Bernadette Soubirous: Zázrak vyhrabaný z hlíny

14. červenec 2018 četba na 4 minuty

Před 160 lety vrcholily na jihu Francie podivné události, jejichž ústřední postavou se stala chudá čtrnáctiletá dívka. Její osud dodnes fascinuje celý svět a její odkaz stále žije jako poutní místo v…

Vilém Tell: po stopách sestřeleného jablka

11. červenec 2018 četba na 4 minuty

Jak vznikl příběh o slavném ostrostřelci? Jde o vymyšlenou postavu, nebo má reálný základ? A kde se vzalo datum, podle něhož uplynulo víc než 700 let od chvíle, kdy Vilém Tell trefil jablko posazené…

Kateřina Stradová. Císařova milenka, nebo utajená manželka?

8. červenec 2018 četba na 4 minuty

Snad každý si jméno milenky Rudolfa II. pamatuje z komedie Císařův pekař, kde ji ztvárnila Marie Vášová. Jaký byl ale skutečný život této neobyčejné ženy?

Filipína Welserová: láska z Březnice přerostla v utajené manželství

5. červenec 2018 četba na 4 minuty

Láska prý překoná veškeré nástrahy a v případě neurozené dívky a císařova syna se to vyplnilo. Před jedním z největších milostných vzplanutí v dějinách Habsburků couvl i papež.  

Měla panenská královna Alžběta I. nepříjemné intimní tajemství? Zřejmě ano

4. červenec 2018 četba na 4 minuty

Patří k nejslavnějším a nejdéle vládnoucím britským panovníkům, nikdy se však nevdala a neměla ani potomky. Proč Alžběta I. (1533 -1603) tak vytrvale odmítala žádosti o ruku? Moderní věda zřejmě…

Elena Cornaro Piscopia: První žena s akademickým titulem

1. červenec 2018 četba na 4 minuty

Na začátku neobyčejného příběhu byl zhýralý benátský šlechtic, na jeho konci první žena historie, která dokázala svést úspěšný boj s předsudky a získat vysokoškolský diplom.

Alice Perrers: patnáctiletá dívka pobláznila stárnoucího krále

27. červen 2018 četba na 4 minuty

Stárnoucí muž zaslepený láskou k vypočítavé dívce. Toto klasické schéma, které obvykle nekončí dobře, ožilo také na dvoře anglického panovníka Eduarda III. (1312-1377).

Antoinette de Maignelais: službu vlasti si odpracovala v urozených postelích

24. červen 2018 četba na 4 minuty

Služba vlasti může mít různé podoby. Někdo se ohání mečem na bitevním poli, jiný ostrým jazykem v diplomatických kruzích. Antoinette de Maignelais si svou službu „odpracovala“ v urozených postelích.

Karel VI. Francouzský: Blázen na trůně, jehož lidé milovali

18. červen 2018 četba na 4 minuty

Vlast uvrhl do velkého chaosu, v návalu vzteku zabíjel své nejvěrnější, přesto na něj prostý lid nedal dopustit, a když se rozkřiklo, že málem uhořel při „bálu světlušek“, revoluce byla na spadnutí.

Hořký konec Carla Fabergého. Z carského klenotníka se stal vyhnancem

10. červen 2018 četba na 4 minuty

Jeden z nejslavnějších klenotníků historie poznal, jak tenká je hranice mezi uznáním a zatracením. Z obdivovaného muže se během několika dnů stala doslova štvaná zvěř, která bojovala o holý život.

Tajemství Kašpara Hausera: Šílenec, nebo nepohodlný dědic?

27. květen 2018 četba na 4 minuty

Přesně před 190 lety se v Německu objevil zubožený chlapec, jehož osud představuje jednu z největších záhad historie. Podle jedné teorie šlo o utajeného potomka Napoleona Bonaparta.

Louise de Keroual: Špionka v královské posteli

19. květen 2018 četba na 4 minuty

Dokázala šikovně využívat své krásy a desítky let se obratně pohybovala v nebezpečném světě politických intrik. Ochrannou ruku nad Louisou de Keroual držel anglický i francouzský panovník.

Václav IV.: Tajemství skonu „líného krále“

13. květen 2018 četba na 4 minuty

Nebyl příliš dobrým panovníkem, zejména ve srovnání s otcem Karlem IV. Je otázkou, zda za vladařským „šlendriánem“ Václava IV. (1361-1419) stály pouze vrozené povahové rysy. Nabízí se i jiné…

Ulrika Eleonora Švédská: Královna z donucení

6. květen 2018 četba na 4 minuty

Měla šest starších sourozenců a nulové politické ambice, přesto usedla na trůn. Záhy musela čelit intrikám, nevěrnému manželovi a nakonec i těžké nemoci.

Sally Fairfax. Tajná láska George Washingtona

29. duben 2018 četba na 4 minuty

V mládí pohrdla náklonností nepříliš vzdělaného mladíka, který ji doslova zbožňoval. Pak už mohla jen trpně sledovat, jak její někdejší ctitel doslova píše dějiny.  

Český rodák Tadeáš Haenke projel kus světa. V Bolívii ho otrávila služka

22. duben 2018 četba na 4 minuty

Jako první český rodák se dostal do Austrálie, objevil největší druh leknínu a pokusil se vystoupat na nejvyšší horu světa. Přesto není jméno tohoto světoběžníka příliš známé. Botanik, lékař,…

Krásná Agnes Bernauer. Bavorský vévoda ji nechal utopit v Dunaji

11. duben 2018 četba na 4 minuty

Rodiče se někdy neshodnou se svými potomky při výběru partnera, ale vévoda Arnošt Bavorský to přehnal. A to dokonce i na středověké poměry. Dívku, kterou miloval jeho syn, nechal zabít.  

Sultán nebo průvodce falešných Habešanů. Vtipy Horace de Vere Colea otřásly zemí

6. duben 2018 četba na 4 minuty

Řadu let úspěšně vodil za nos nejen širokou veřejnost, ale svými šílenými kousky s oblibou zesměšňoval také bohaté podnikatele, špičky armády nebo politiky.  

Julius Caesar d´Austria zabil milenku v Krumlově a tělo rozřezal na kusy

1. duben 2018 četba na 4 minuty

Lidé se k němu odmítali přiblížit, nejen kvůli nesnesitelnému zápachu, ale hlavně kvůli strachu o život. Julius Caesar d‘Austria, nejstarší syn císaře Rudolfa II., dožíval jako lidská troska.  

Rudolf II. Císař posedlý ďáblem, kterého od smrti zachránilo služebnictvo

20. březen 2018 četba na 4 minuty

Choval se divně a lidé se ho báli. V jeho blízkosti si nikdo nebyl jistý životem. Jeho současníci to připisovali spolčení s temnými silami, ale spíše šlo o vážnou duševní poruchu.  

Svatý Gabriel Possenti: Ostrostřelec z kláštera

16. březen 2018 četba na 4 minuty

Dost netradičně se do dějin 19. století zapsal mladý italský mnich. Díky svému nevídanému umění je dodnes neformálním patronem střelců a majitelů zbraní. Ozbrojen pouze vírou a růžencem se postavil…

Jindřich IV. Francouzský: Svatba utopená v krvi

11. březen 2018 četba na 4 minuty

Při bujaré oslavě občas padne nějaká ta facka, ale sňatek Jindřicha a Markéty z Valois se roku 1572 zvrhl v nevídaný masakr, při němž přišlo o život více než 20 tisíc lidí.

Záhadná smrt Jindřicha Stuarta. Měl mohutný výbuch zamaskovat vraždu?

28. únor 2018 četba na 4 minuty

Staré proboštství kousek za hradbami Edinburghu rozmetal v roce 1567 výbuch. V zahradě se našla dvě mrtvá těla. Jedno patřilo Jindřichu Stuartovi, manželovi skotské královny. Pozadí tragické události…

Zikmund Lucemburský: Kulhavý král. Narodil se před 650 lety

23. únor 2018 četba na 4 minuty

Proč měl tak netypické jméno, proč mu uřízli palec a proč si neměl mýt často hlavu? Zikmund Lucemburský se narodil před 650 lety, přesto je v jeho životě řada neznámých míst.  

Záhadná nemoc Otce vlasti, která sama odezněla

10. únor 2018 četba na 4 minuty

Kdepak energický panovník a jeden z nejmocnějších mužů Evropy. V roce 1350 připomínal Karel IV. spíše lidskou trosku a jeho život visel na vlásku. Co se tenkrát stalo?

Papež Jan XII.: Ďábel na svatém stolci

4. únor 2018 četba na 4 minuty

V 10. století sevřela papežství doba temna, které se někdy příznačně říká pornokracie. Sexuální orgie, incesty nebo vraždy byly v Římě na denním pořádku. Svou neslavnou roli sehrál i Jan XII (asi 937…

Charles Perrault: Příběh smutného pohádkáře

21. leden 2018 četba na 4 minuty

Popelka, Červená Karkulka či Sněhurka. Charles Perrault sepsal notoricky známé pohádky mnohem dříve než bratři Grimmové nebo Božena Němcová. Ve tvorbě pro děti přitom hledal útěk před smutnou…

Rosamunda Clifford: Bludiště plné lásky

9. leden 2018 četba na 4 minuty

Jedna z nekrásnějších žen své doby zamotala hlavu slavnému králi. Jindřich II. Plantagenet se s ní scházel uprostřed rozlehlého labyrintu, který k tomu účelu nechal postavit. Odplata jeho manželky…

Silvestr I.: Svatý otec z lesa

3. leden 2018 četba na 4 minuty

Jak se zbožný muž z dávnověku stal symbolem současného veselí na konci roku? Cesty historie jsou někdy dost nevyzpytatelné. Někdejší papež by o tom mohl vyprávět.

Ladislav Pohrobek: Otrávila ho zhrzená milenka?

16. prosinec 2017 četba na 4 minuty

Zdravý a silný sedmnáctiletý mladík nečekaně zemřel zrovna v době, kdy se měl oženit a stát se jedním z nejmocnějších mužů Evropy. Od podivného úmrtí Ladislava Pohrobka (1440-1457) uplynulo 560 let.

Vilém Tell: Po stopách sestřeleného jablka

7. prosinec 2017 četba na 4 minuty

Jak vznikl příběh o slavném ostrostřelci? Jde o vymyšlenou postavu, nebo má reálný základ? A kde se vzalo datum, podle něhož uplynulo 710 let od chvíle, kdy Vilém Tell trefil jablko posazené na hlavě…

Calamity Jane: V zajetí nešťastné lásky

26. listopad 2017 četba na 4 minuty

Na Divokém západě se proslavila neuvěřitelně riskantními kousky, přesto se větší část života trápila nešťastnou láskou k jedinému muži. Nakonec se stala smutnou karikaturou sebe sama. Minulý týden…

Calamity Jane: Zrod slavné pistolnice

19. listopad 2017 četba na 4 minuty

Zprvu se jí smáli, ale nakonec se ukázalo, že je odvážnější a drsnější než většina kovbojů. Calamity Jane se jako jediné ženě podařilo vklínit mezi legendy Divokého západu.

Alice Perrers: patnáctiletá dívka pobláznila stárnoucího krále

12. listopad 2017 četba na 4 minuty

Stárnoucí muž zaslepený láskou k vypočítavé dívce. Toto klasické schéma, které obvykle nekončí dobře, ožilo také na dvoře anglického panovníka Eduarda III. (1312-1377).

Filipína Welserová: láska z Březnice přerostla v utajené manželství

27. říjen 2017 četba na 4 minuty

Láska prý překoná veškeré nástrahy a v případě neurozené dívky a císařova syna se to vyplnilo. Před jedním z největších milostných vzplanutí v dějinách Habsburků couvl i papež.  

Zjevení ve Fátimě: Co způsobilo sluneční zázrak?

18. říjen 2017 četba na 4 minuty

Je tomu sto let, co se v portugalském městě Fátima stal zázrak, který na vlastní oči vidělo více než sedmdesát tisíc lidí. Slunce tehdy sestoupilo na zem.  

Měla panenská královna Alžběta I. nepříjemné intimní tajemství? Zřejmě ano

9. říjen 2017 četba na 4 minuty

Patří k nejslavnějším a nejdéle vládnoucím britským panovníkům, nikdy se však nevdala a neměla ani potomky. Proč Alžběta I. (1533 -1603) tak vytrvale odmítala žádosti o ruku? Moderní věda zřejmě…

Tajemná lazebnice Zuzana: V posteli s uprchlíkem Václavem IV.

3. říjen 2017 četba na 4 minuty

Polonahý římský král uniká z vězení v malém člunu s pomocí vnadné dívky, do níž se později zamiluje. Vymyšlená historka, nebo skutečná událost ze života Václava IV. (1361-1419)?

Ivan Hrozný: největší krutovládce s pohnutým osudem

27. září 2017 četba na 4 minuty

Koluje o něm řada hrůzostrašných historek a většina z nich se zakládá na pravdě. Ivan Hrozný patří mezi největší krutovládce, ale také jde o muže, který měl velmi pohnutý osud.

Agnès Sorel: Za lásku zaplatila životem

19. září 2017 četba na 4 minuty

Jméno francouzského krále Karla VII. je neodmyslitelně spjato se dvěma dívkami. První byla Jana z Arku, která ho popoháněla na politickém i bitevním poli. V soukromí se zase odevzdával do péče Agnès…

Příběh gilotiny: Kdo vymyslel „mstitele lidu“?

11. září 2017 četba na 4 minuty

Je to paradox. Nejdokonalejší popravčí zařízení v dějinách nese jméno po lékaři, který bojoval proti trestu smrti. Joseph Ignace Guillotin přišel k nechtěné slávě jen omylem.

Richard Lví srdce: Záhada slavné přezdívky

4. září 2017 četba na 4 minuty

Legendární anglický panovník má až nezaslouženě dobrou pověst. Jako vládce za moc nestál, nevěstu mu musela sehnat maminka a přezdívku Lví srdce také nezískal díky chrabrosti. Od jeho narození…

Královna z obrazu: Luisa Meklenburská žila v bigamii

29. srpen 2017 četba na 4 minuty

Panovníci si s věrností obvykle hlavu nelámali, ale dánský král Frederik IV. šel ještě dál. Se svými milenkami se dvakrát oženil, přestože na něho doma čekala právoplatná manželka Luisa. Od jejího…

Barbara Palmer obvykle měla několik milenců souběžně. Bál se jí i král

24. srpen 2017 četba na 4 minuty

Mluvilo se o ní jako o nekorunované královně, ale také jako o zhoubě národa. Barbara Palmer (1640-1709) měla řadu významných milenců, mezi nimiž nechyběl ani anglický panovník.

František Josef I.: V zajetí podivné poruchy

16. srpen 2017 četba na 4 minuty

Stal se symbolem zkostnatělého mocnářství, proslul neměnným denním režimem a až chorobnou zálibou v papírování. Vše ukazuje na fakt, že císař trpěl nepříliš známou duševní poruchou.  

Niccolò Paganini: Génius, nebo monstrum?

9. srpen 2017 četba na 4 minuty

Prý se spolčil se s ďáblem, aby mohl okouzlovat hrou na housle. O Niccolò Paganinim (1782-1840) kolovala řada pověstí, ovšem jeho život byl dost zajímavý i bez nich.

Svatý Václav: Světec a tajemná souložnice

1. srpen 2017 četba na 4 minuty

Patron české země, mučedník, ikona. Svatého Václava zná každý, přesto toho o jeho životě víme dost málo. S kým se oženil? Měl vůbec děti? Stal se opravdu obětí vraždy?  

Hrabě Saint Germain: Génius, nebo podvodník?

30. červenec 2017 četba na 4 minuty

Nejedl, nestárl, měl neuvěřitelné znalosti a okouzlil řadu významných osobností v čele s Ludvíkem XV., Voltairem, Casanovou či Kateřinou Velikou.