Podle původních plánů měla společnost New World Resources (NWR) zveřejnit minulou středu 24. února „pouze" finanční výsledky za minulý rok. Přidala však nečekanou informaci, která čísla z výsledovky zcela zastínila. Po zhruba jedenácti letech se z důlní společnosti stahují finančníci Zdeněk Bakala a Peter Kadas.

NWR je vlastníkem společnosti OKD, pod níž spadají všechny zbývající černouhelné doly v ostravsko-karvinském revíru. V provozu jich zůstává pět a jejich budoucnost je v důsledku pádu cen uhlí i vysokého zadlužení mateřské skupiny NWR velmi nejistá.

Bezplatně vrácené akcie

Bakala s Kadasem, kteří dosud vlastnili 50,51 procenta akcií mateřského holdingu, zvolili netradiční formu odchodu. Téměř bezcenné akcie (na pražské burze se nyní obchodují po sedmi haléřích za kus, před 5 lety stála akcie bezmála 300 Kč) bezplatně převedli na společnost NWR. Ta je nyní může zrušit, nebo prodat někomu jinému. Klíčovým vlastníkem těžební firmy se nově stávají finanční investoři, kteří získali akcie výměnou za dluhopisy.

Investiční společnosti Ashmore Investment Management, Gramercy Funds Management a M&G Investment Management vytvořily sdružení nazvané Ad Hoc Group, které získá v NWR rozhodující většinu 60 procent hlasů. Noví vlastníci deklarují zájem o záchranu těžce ztrátových dolů na Ostravsku. „Členy skupiny jsou mezinárodní institucionální investoři, kteří mají bohaté zkušenosti s dlouhodobou podporou podniků, které potřebují stabilizovat, restrukturalizovat a rozvíjet," říká mediální zástupce Ad Hoc Group Roman Pařík.

Konec nepřátelství?

Je to zřejmý vzkaz vládě, že nastal čas jednat. Bývalým vlastníkům kabinet vedený Bohuslavem Sobotkou odmítl pomáhat. Jemně řečeno, Zdeněk Bakala a Peter Kadas si po dobu svého jedenáctiletého působení v OKD nadělali spoustu nepřátel. Ti jim nemohou zapomenout především masivní vysávání zisků a zadlužování firmy.

Dobrou pověst však nemají ani mezi investory. Uskutečnili totiž emisi akcií NWR na pražské burze v květnu 2008, tedy těsně před nástupem ekonomické krize. A jak tvrdí třeba slovenský finančník Pavol Krúpa, hodnota akcií byla tehdy uměle nadhodnocena s využitím „pohádky" o brzkém startu těžby v polském dole Debięnsko. Ta však dodnes nezačala.

Až 25 tisíc míst v ohrožení

Reakce vlády na nabídku nových vlastníků je však poměrně chladná. „Platí naše stanovisko, že jsme připraveni podílet se na řešení sociální situace v regionu. Vládní opatření ve prospěch propuštěných horníků ale v žádném případě nelze interpretovat jako ochotu poskytnout veřejnou podporu OKD," reagoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podle ministra financí Andreje Babiše vláda počká na návrhy nového vlastníka.

„My v této chvíli nebudeme vyjednávat, počkáme si, s čím přijdou," komentoval vlastnickou změnu Babiš. Stále platí, že se skupina NWR potácí na hraně bankrotu. Jen za loňský rok prodělala 223 milionů eur, v přepočtu tedy něco přes šest miliard korun. Letos může být situace ještě horší, neboť na firmu plnou vahou dopadne propad tržní ceny koksovatelného uhlí.

Ostravskému regionu hrozí vážný sociální otřes. Důlní podnik OKD přímo zaměstnává 10 635 lidí, po započtení smluvních pracovníků a míst v navazujících firmách se jedná až o 25 tisíc pozic. Podle nejčernějších scénářů má nastat bankrot skupiny NWR již na podzim letošního roku, kdy podniku začne docházet hotovost. Pod novými majiteli v dvojjediné roli akcionářů a věřitelů má přeci jen OKD větší šanci na přežití. Vedení NWR se dohodlo s věřiteli, že sníží své požadavky na výši hotovosti, kterou musí podnik udržovat na účtech.

Osud Paskova zůstává otevřený

Podnik pod novým vlastníkem může ještě přehodnotit v prosinci oznámený záměr zavřít do konce roku 2017 prodělečné doly Paskov a Lazy. „Ohledně uzavření Dolu Paskov se rozhodneme ve druhém kvartále letošního roku," uvedl předseda představenstva NWR Gareth Penny. Podle jeho slov jsou některé části OKD ekonomické i při současných nízkých cenách uhlí.

Snížení splátek nebo další odpouštění či kapitalizace dluhu může společnosti OKD dočasně pomoci. Pro dlouhodobější přežití firmy však bude nutný obrat na světovém trhu s černým uhlím, nebo pomoc ze strany české vlády.
Pro úplnost je třeba dodat, že Evropská komise bude tolerovat státní pomoc těžařským firmám pouze do konce roku 2018.