Největší dodavatelé zemního plynu na českém trhu od počátku ledna nezlevní plyn buď vůbec, nebo jen o pár procent. Prostor pro snížení až o třetinu přitom mají. Když k tomu přičteme zvýšení plateb za distribuci plynu, o němž rozhodl na konci listopadu Energetický regulační úřad (ERÚ), většina domácností může nakonec platit za plyn více než v letošním roce.

Regulovaná část ceny, tvořená hlavně platbami za užití rozvodné sítě, od ledna podle rozhodnutí úřadu vedeného Alenou Vitáskovou podraží. V Praze to bude o téměř devět procent, v jižních Čechách o čtyři procenta a v ostatních regionech o 1,7 procenta.

Tisícovka za megawatthodinu

Cena plynuOstatní dodavatelé se zpravidla řídí cenovou politikou dominantního hráče na trhu, kterým je skupina RWE. Ta však ponechává základní cenovou nabídku na stejné úrovni jako loni. V takovém případě bude rodina používající plyn k vytápění dál platit 994 korun za spotřebovanou megawatthodinu, a to před započtením poplatků za užití distribuční soustavy a daně z přidané hodnoty.

Zmíněná cifra je zhruba dvojnásobkem aktuální ceny plynu na západoevropských burzách. I když vezmeme v úvahu další náklady obchodníků s energiemi, třeba platby za ukládání plynu do podzemních zásobníků a náklady za provoz, lze stále hovořit o pohádkových maržích v řádu stovek korun na každé dodané megawatthodině.

Podle vyjádření skupiny RWE není správné posuzovat pouze základní ceník dodávek zemního plynu. „Už téměř 70 procent našich zákazníků má dvouleté nebo tříleté smlouvy s garancí poklesu ceny. Jim ceny klesnou i v příštím roce," odpovídá mluvčí skupiny RWE Česká republika Pavel Grochál. Tady je však třeba dodat, že i víceleté smlouvy se zvýhodněnou cenou jsou značně vzdáleny od současné tržní reality.

Mluvčí RWE dodává, že společnost s plošným snížením ceny zemního plynu počítá a oznámí jej zřejmě v polovině prosince. Jenže energetické společnosti musejí o změně ceny informovat aspoň s třicetidenním předstihem. Během ledna, kdy bývá spotřeba plynu pro vytápění nejvyšší, tak nejspíš zákazníci budou hradit vyšší cenu.

Čeká se na změny hlavních hráčů

Svůj základní ceník prozatím nemění ani druhý největší hráč na trhu s plynem – Pražská plynárenská. „Neregulovanou složku nijak neupravujeme, nicméně v přípravě jsou nové cenové produkty. Ty postupně představíme po novém roce a naši zákazníci levnější plyn získají jejich prostřednictvím," reaguje mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Ostatní obchodníci zpravidla čekají na změny v ceníku RWE a Pražské plynárenské. Pokud tito největší hráči na trhu s cenou nepohnou, nemají ani ostatní motivaci cenu snižovat. Své ceníky proto nemění ani největší alternativní dodavatelé, jako jsou ČEZ, Bohemia Energy a Centropol Energy.

Český trh s energiemi je dnes vysoce konkurenční, o koncové zákazníky soupeří nejméně 50 různých dodavatelů plynu. Ani to však nestačí k rozpoutání cenové války a redukci vysokých – a dále rostoucích – marží.

Aktivní klienti především

Za drahým plynem je třeba hledat několik faktorů. Dodavatelské firmy se vysilují soupeřením o větší zákazníky a vydělávají tudíž hlavně na malých odběratelích. A jak „off record" dodávají někteří oslovení, není důvod se cenově podbízet pasivním zákazníkům, kterým je jedno, kolik za energie zaplatí.

Velcí dodavatelé se totiž zaměřují na aktivní klienty, kterým cena není lhostejná, a nabízejí jim zvýhodněné či akční nabídky, které jsou často podmíněny fixací ceny na dva nebo tři roky dopředu, případně elektronickou komunikací.

V takovém případě může domácnost ušetřit okolo deseti procent z plateb za odebraný plyn, v některých případech až 20 procent. Přístup dodavatelů je přitom diametrálně odlišný, pokud soutěží o dodávky plynu pro velké podniky a veřejný sektor. Když se dodavatelé poperou o takového zákazníka na Českomoravské komoditní burze v Kladně, výsledná cena v posledních týdnech klesá až k hodnotám okolo 500 korun za megawatthodinu.

Na rozdíl od jednotlivých domácností je u velkých odběratelů situace přesně opačná, někteří obchodníci jdou až na samou hranici dumpingových cen. Cenové nůžky se tedy postupně rozevírají – někteří veřejní zadavatelé z řad měst, krajů či státních organizací budou v příštím roce platit za spotřebovanou jednotku plynu poloviční cenu oproti domácnostem se základním ceníkem od RWE.

Menší zlevňují

Vstřícnější než dominantní hráči jsou k malým zákazníkům dodavatelé střední velikosti. Příkladem může být podnik Armex Energy, který na podzim a nyní od nového roku cenu snížil – celkem o 12 procent.

„Snížení cen silové elektřiny a zemního plynu nám umožňuje vývoj na trhu. I díky rozumnému nákupu těchto komodit na trzích tak můžeme toto snížení cen přenést také do konečné ceny našim zákazníkům," uvedl ředitel Armex Energy Jan Nesměrák.

Ke snížení cen od nového roku přistoupili také někteří další dodavatelé, jmenovitě třeba SPP CZ a Right Power Energy. Z největších hráčů snižuje plošně cenu pouze E.ON, a sice o 2,5 procenta. Více prý zlevnit nemůže, velkou část komodity nakoupil dopředu, tedy ještě za méně výhodných podmínek na trhu. „E.ON minimalizuje obchodní rizika a komoditu nakupuje postupně po delší dobu. Považujeme postupný nákup se skladováním v zásobnících za odpovědný i z důvodu zabezpečení dodávek zákazníkům," poznamenal mluvčí skupiny E.ON v Česku Vladimír Vácha.

Odvážnější klienti mohou zkusit přechod k malým a začínajícím dodavatelům, kteří sázejí na co možná nejnižší cenu. Nemají totiž prostředky na reklamní kampaň a jejich jedinou šancí je „zviditelnit se" v cenových srovnávačích na internetu.

Cena podle srovnávačů

Například ze srovnávače na odborném portálu tzb-info lze vyčíst, že pro modelovou domácnost s vytápěním na plyn a spotřebou 25 megawatthodin za rok má nejvýhodnější nabídku firma Skautská energie. U ní by zvolená domácnost zaplatila 27 750 korun ročně. Pro srovnání, nabídka dle základního ceníku RWE Energie vychází na 39 700 korun včetně DPH.

Tlak na cenu může zesílit iniciativa obecně prospěšné společnosti dTest. Ta od listopadu nabízí lidem možnost registrovat se a následně se účastnit hromadného přechodu k levnějšímu dodavateli elektřiny a plynu. V únoru příštího roku se pak má konat aukce, v níž dTest vybere pro získaný kmen zákazníků nového dodavatele. Ten bude povinen nabídnout nejen výhodnější cenu, ale také férové smluvní podmínky.