Internetový obchod Mall.cz (resp. skupina Netretail Holding – NRH) datuje své počátky do kulatého roku 2000, kdy podnikatel Ondřej Fryc založil e-shop tehdy ještě s doménou Bílézboží.cz. Ten se během času změnil na Mall.cz a zároveň se vzhledem ke svým dalším aktivitám ve střední Evropě rozrostl na skupinu NRH, která v současnosti vykazuje zhruba desetimiliardové tržby.

Internetový obchod roku

Ondřej Fryc a jeho původní společníci se podílu v holdingu postupně zbavili ve prospěch jihoafrického internetového konglomerátu Naspers. Teď se ale firma vrací opět do „českých" rukou, když ji za 5,4 miliardy korun (včetně srovnávače Heureka.cz) koupila investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta s finanční výpomocí Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a skupiny PPF Petra Kellnera. Informaci jako první přinesl server Motejlek.com. „Máme díky tomu (nákupu NRH a Heureka.cz) před sebou příležitost, jak během velmi krátké doby atakovat obrat 1 miliardu eur a obsadit pozici e-commerce lídra v regionu Střední Evropy," řekl k transakci Mallu a zároveň i srovnávače cen Heureka.cz Havrlant. Ten Jihoafričany moc dobře zná. Ještě v roce 2013 jim šéfoval středoevropské aktivity v Allegro Group (např. Aukro.cz, Hotel.cz apod.)

Nedokončená studia

Dnes teprve jednatřicetiletý Jakub Havrlant byl vždy muž činu a netajil své ambice. Ještě na studiích Vysoké školy ekonomické v Praze v roce 2007 začal pracovat pro poradenskou firmu PwC Consulting a krátce nato založil svou první firmu Pricetown, která začala provozovat server Bezrealitky.cz. Portál se stal startupem roku 2007 a do šesti měsíců od svého spuštění byl provoz vyrovnaný. „Operativní náklady máme stabilně pokryty od 6. měsíce po startu," řekl Havrlant v roce 2009 pro server 30minut.cz. Není proto divu, že dva roky po startu projektu Havrlant oznamuje, že jeho „dítě" kupuje skupina MIH Allegro, která již patřila pod jihoafrický Nasprs, při odhadované hodnotě v desítkách milionů korun. Studiím Havrlanta tak byl konec.

Ambiciózní plány

Milovník rychlých aut ani po nabytí bohatství nelenil a zhruba rok se věnoval dalšímu projektu, tentokrát srovnávači finančních produktů ChytrýHonza.cz. V roce 2010 ale přijal nabídku na vedení Allegro Group, pod kterou patřily nejen Bezrealitky.cz, ale také Heureka.cz. Skupinu vedl tři roky, poté se rozhodl, že se začne věnovat opět svým aktivitám. A pomalu začal budovat investiční skupinu Rockaway, ve které nemá peníze jen on, ale i další investoři.

„Naší vizí je přerůst velikost České republiky a vybudovat technologickou firmu, která bude mít globální dopad," řekl Havrlant v loňském prosinci pro ekonomický týdeník E15. Havrlant na to přitom chce jít dvěma směry – chce zakládat a skupovat technologické projekty, které budou silné v našem regionu. Ty sdružuje do E-commrerce Holdingu. Druhou nohou pak jsou startupy s globálním potenciálem. Česku a zejména českým startupistům Havrlant věří. „Naším záměrem je, že většinu produktů budeme tvořit tady, ale budeme je tlačit ven do zahraničí, čímž vytvoříme spoustu příležitostí pro lidi, kteří chtějí něco více, než pracovat tady v tom malém rybníčku," uvedl loni v rozhovoru pro Lupa.cz.

Tažení na firmy

Havrlant se do budování Rockaway vrhl zhruba před dvěma lety, za tu dobu už pod svými křídly má více než 25 projektů, které vytvořily přes 550 pracovních míst. Jeho skupina rychle roste, čehož si všimli i finančníci, jako je Patrik Tkáč ze slovenské skupiny J&T a průmyslník Daniel Křetínský.
Ti do E-commerce Holdingu před rokem vstoupili a letos se uskupení blýsklo nákupem 35% podílu v prodejci počítačové techniky CZC.cz Josefa Matějky. Mall.cz a Heureka.cz budou působit mimo E-commerce Holding.

Do E-commerce Holding patří například e-shopy jako Snowboard.cz, Parfémy.cz, Šperky.cz nebo na jaře spuštěný nový rozvozce potravin Koloniál.cz. Mezi projekty s globálním potenciálem v portfoliu Rockaway se řadí například on-line pokladní systém Storyous, nástroj pro monetizaci veřejných wi-fi sítí Socify, nadějný startup Víta Horkého analyzující komentáře na sociálních sítích Brand Embassy nebo 3D pero 3DSimo Davida Paskeviče. Havrlant také investoval do železničního přepravce Leo Express či brazilské firmy Bankfacil. Obrat firem ve skupině Rockaway by měl po transakci NRH činit něco kolem 12 miliard korun. Vzhledem k plánům Jakuba Havrlanta na tržby na úrovni jedné miliardy eur se dá předpokládat jak agresivní růst současných projektů na středoevropském trhu, tak i další akvizice.