Viktor Orbán je ve funkci premiéra už od roku 2010. Maďarsko se za jeho éry stává stále více xenofobní zemí a roste také akceptace antisemitských nálad. Dokládá to například motorkářský spolek v Budapešti, který má v názvu gójský, tedy nežidovský. Upozornilo na to kanadské rádio CBC.

Žádost o rozhovor s jeho hlavou Imrem Meszarosem byl pro kanadskou novinářku bizarní zkušeností, i když si prošla jako válečná zpravodajka ozbrojenými konflikty v Angole, Čadu nebo Súdánu.

Meszaros žádal, aby podepsala dohodu, že může vetovat celý rozhovor, pokud s jeho obsahem nebude spokojen. Nakonec se setkáním souhlasil, ale schůzka předčasně skončila roztržkou a zvyšováním hlasů. Při odchodu vyhrožoval „následky", pokud o něm evropská dopisovatelka rádia Margaret Evansová cokoliv napíše. Pak dodal, že má kamarády mezi kanadskými motorkáři Hells Angels.

Ochránce křesťanské Evropy

Tato historka jen ilustruje, jak se maďarská společnost pod Orbánovým vedením radikalizuje. Premiér nechal postavit proti uprchlíkům plot na hranicích se Srbskem a sám se jmenoval ochráncem křesťanské Evropy. Uprchlíci podle něj jen okupují evropské území a maskují to „humanitárními" důvody.

„Nebudou zde žádné nepokoje způsobené uprchlíky, nebudou zde žádné gangy, které loví naše ženy a dcery," citovala Orbánova slova CBC s tím, že skupiny Maďarů, kteří „loví" uprchlíky, jsou tolerovány. Připomněla také video starosty městečka Ásotthalom, který jako westernový šerif varuje uprchlíky: „Maďarsko je špatná volba. A Ásotthalom ta nejhorší."

Ochrana hranic v podání starosty Ásotthalomu

Zdroj: Youtube

Občanské akce v lese

Atilla László ze samozvané civilní gardy potvrdil, že aktivně vyhledávají nelegální uprchlíky v lese a předávají je policii. „Jedná se o občanské akce," zdůraznil. V jeho kanceláři je k vidění i nápis, že nedávno zesnulý izraelský prezident Šimon Peres se snažil „skoupit" celé Maďarsko.

Podle něj je domobrana nezbytná, protože policie není vždy okamžitě k dispozici. Celé hnutí má nyní po Maďarsku 60 až 70 menších skupin. Když nemají na práci uprchlíky, kontrolují maďarské Romy, vysvětlil László. Ti prý mají kriminalitu v genech.

I když je Orbán kritizován, že buduje něco jako postfašistické Maďarsko, prý se jen snaží zmírnit vliv strany Jobbik, která je daleko radikálnější. Její člen Marton Gyongyosi před třemi lety požadoval seznam židů ve vládě i parlamentu. Tvrdil pak, že mu šlo o lidi s dvojím občanstvím, kteří by mohli představovat bezpečnostní riziko.

Vrácení medailí

Akceptování antisemitských nálad se projevilo také v tom, že byl vyznamenán novinář Zoltan Bayer, který ve svých textech varuje před židy i Romy. Na protest proti tomu Andreas Heisler, šéf federace židovských komunit v Maďarsku, vrátil státní vyznamenání. Je jedním ze sta prominentních Maďarů, kteří s radikalizací společnosti nesouhlasí a ocenění vrátili.

„Nechtěl jsem být ve společnosti s mužem, který zastává nacistické myšlenky. Proto jsem vyznamenání vrátil vládě," vysvětlil Heisler.

Problémem současné země na Dunaji je tolerance nenávisti i násilí páchané ve jménu rasové nenávisti. Samotní Maďaři by se přitom měli vyrovnat se svou temnou minulostí, když během války poslali do nacistických táborů smrti na 400 tisíc maďarských židů.

Problémem současné země na Dunaji je tolerance nenávisti i násilí páchané ve jménu rasové nenávisti.

Viktor Orbán je z premiérů středoevropských zemí jednoznačně nejhlasitějším kritikem migrační politiky Evropské unie a proslul výrokem „Zdravím, diktátore!", když v květnu v roce 2015 na summitu EU v Rize oslovil šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera.

Podobně jako český prezident Miloš Zeman si pochvaloval zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Pro příštího pána Bílého domu není Orbán černou ovcí, jak jej titulují politici EU, naopak jej Trump pozval na návštěvu Ameriky.