Perfektně zabalený dárek s ozdobnou stuhou u muslimů nehledejte. Pokud si dávají nějaký dárek, jedná se většinou o nějaký pokrm. Prorok Mohamed měl také dávat a dostávat dary. Vonné masti, oblečení, dobytek, připomenul server Quartz. Nejčastěji to ale bylo jídlo. Proto se v islámské tradici ze společného jídla stal tak silný duchovní zážitek. V duchu rčení tahaabu, tahaadu, což volně znamená dejte si dar a šiřte lásku.

Jídlem se muslimové obdarovávají při třech největších svátcích. Během ramadánu, tedy devátého měsíce islámského kalendáře, ve kterém Mohamed údajně obdržel první Boží znamení, se muslimové navzájem krmí každou noc po večerní modlitbě.

Při Íd al-Fitr (Svátek přerušení půstu) na konci ramadánu si darují obilí a další základní potraviny. Při Íd al-Adhá (Svátek oběti) muslimské rodiny porazí domácí zvíře (nejčastěji ovci, kozu), třetinu si nechají, třetinu darují přátelům, třetinu nabídnou chudým.

Jídlo bylo dříve vzácné

Americká muslimka Tamara Grayová vysvětlila, proč jsou potraviny v muslimské komunitě tak uctívané. Je to proto, že do začátku 20. století bylo jídlo považováno za nejcennější a nejvzácnější dar. Nyní je jeho cena pro mnoho lidí téměř zanedbatelná, takže v poslední době i muslimové začínají druhé obdarovávat něčím jiným.

Týká se to zejména těch, kteří žijí ve většinově křesťanské společnosti. Například v Americe. Ani tam by ale lidé neměli propadat konzumní horečce a dárky dětem dávat spíše při muslimských svátcích. Takový postup připouští i Grayová.

Nikdo nejí na Štědrý den sám

Jako gesto vstřícnosti si vybrali jídlo také majitelé muslimské restaurace v Londýně. Na Vánoce budou dávat zdarma jídlo bezdomovcům a starým opuštěným lidem. Turečtí majitelé Serdar Kigili a Tacettin Genc chtějí ukázat, že muslimská komunita je vstřícná vůči lidem žijícím v okolí.

„Nikdo nejí sám na Štědrý den (v ČR Boží hod vánoční 25. 12. – pozn. red.). Jsme tu s vámi, abychom spolu zasedli ke stolu. Jídlo o třech chodech pro staré a bez domova zdarma," uvedli majitelé na nápisu před restaurací.

Výzva muslimské restaurace v LondýněAutor: facebook.com

„Když se rozneslo, že muslimská restaurace dává zdarma jídlo pro staré lidi, začali jsme dostávat tisíce pochvalných zpráv," řekl Kigili o mohutné odezvě na sociálních sítích. Pro tureckou Anadolu Agency (AA) dodal, že to nedělali pro mediální slávu.

Nemohla zavřít okno

Myšlence předcházelo, když jednoho dne přišla do restaurace velmi stará paní ze sousedství a chtěla pomoci zavřít okno ve svém bytě. Druhý den se vrátila a objednala si jídlo. Majitele restaurace napadlo, že by mohli na Vánoce dávat starým a opuštěným lidem jídlo zdarma. Snědli by si je společně. Původně počítali s tím, že uvaří 40 až 50 jídel. Poté, co se povědomí o jejich nápadu rozšířilo, očekávají až čtyřnásobek strávníků.

Syn Tacettina Gence Irsan Can tvrdí, že jako muslimové mají říkat, že náboženství a kultura nehrají roli, když jde o to sednout si k jednomu stolu a společně se najíst. „Nejde o náboženství, jazyk nebo kulturu, ale o komunitu," zopakoval pro CNN.

Muslimové mají říkat, že náboženství a kultura nehrají roli, když jde o to, sednout si k jednomu stolu a společně se najíst.

Majitelé restaurace jsou rádi, že u lidí vyvolali pozitivní odezvu. Například jeden Australan jim poděkoval, že mu tímto přístupem otevřeli oči. Stydí se za to, že hodnotil všechny muslimy jen na základě předsudků.

Washington Post v této souvislosti uvedl, že gesto smíření přichází v době, kdy byl v Británii hlášen rekordní počet islamofobních útoků zejména po červnovém hlasování o brexitu.