Zástupci německé ekonomiky jsou po výsledku voleb na druhé straně Atlantiku zaskočeni. Prezident průmyslové a obchodní komory DIHK Martin Wansleben prohlásil, že volby dopadly jinak, než si většina Němců přála.

„Nikdo neví, co se z toho (ze zvolení Trumpa – pozn. red.) v následujícím období vyvine," shrnul obavy německého průmyslu Wansleben. „Nejistota je u německých podniků velká." Doufá nicméně, že základní pilíře obchodu se Spojenými státy zůstanou zachovány.

29,5 %

Podíl zahraničního obchodu ČR s Německem v roce 2015 na celkovém objemu zahraničního obchodu. Německo je tak nejdůležitějším obchodním partnerem pro české firmy.

ČR je pro Německo 11. největším obchodním partnerem. V rámci dovozu do Německa se ČR posunulo na 8. místo ( v roce 2014 to bylo 11. místo) a je před Velkou Británií, Rakouskem, Belgií i Ruskem.

Zdroj: businessinfo.cz

Ulrich Grillo, prezident svazu německého průmyslu BDI, doufá, že Amerika bude i nadále podporovat mezinárodní obchod. „Spojené státy musí i nadále sázet na otevřený trh. Vše ostatní by bylo pro americkou ekonomiku smrtící," reagoval na výsledek voleb v USA.

Spojené státy musí i nadále sázet na otevřený trh. Vše ostatní by bylo pro americkou ekonomiku smrtící.

Manažeři německých firem se obávají, že bude ohroženo uzavření dohody s USA TTIP. Tu Trump již dříve označil jako „velké nebezpečí" pro americké podniky.

Co je TTIP?

  • Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je název pro novou dohodu mezi Spojenými státy americkými a Evropskou unií, která si klade za cíl plně liberalizovat vzájemný obchod a investice.
  • Vyjednávání o dohodě byla zahájena v červenci 2013. Ambicí obou stran je však vyjednávání dokončit v co nejkratším termínu, aby oba kontinenty mohly z výsledků liberalizace co nejdříve profitovat.

Zdroj: MPO

Milion a půl pracovních míst

Spojené státy jsou pro Německo třetím největší dovozcem zboží – po Francii a Velké Británii. V roce 2015 vyvezly německé firmy do USA zboží v hodnotě 114 miliard eur, což je okolo desetiny celkového německého exportu. Podle mnichovského Ifo-Institutu na obchodu se Spojenými státy v Německu závisí milion a půl pracovních míst.

Prezident Německého institutu pro ekonomický výzkum DIW Marcel Fratzscher zjitřené emoce spojené se zvolením Trumpa mírní. Očekává sice krátkodobé turbulence na finančních trzích, které ale podle něj postupně odezní, jako se to stalo po hlasování o brexitu ve Velké Británii.

„Rychle si uvědomíte, že se toho moc změnit nemůže. Mnoho ze svých poblázněných nápadů, jako je daňová a obchodní politika, nemůže Trump realizovat. V Americe je fungující demokracie. Ani nejmocnější muž na světě si nemůže dělat co chce," řekl pro agenturu DPA.

Rychle si uvědomíte, že se toho moc změnit nemůže. Mnoho ze svých poblázněných nápadů, jako je daňová a obchodní politika, nemůže Trump realizovat.

Dá se ale očekávat, že dohoda TTIP může být odložena „k ledu" až na čtyři roky. Odložení dohody podle Fratzschera poškodí více evropskou ekonomiku než americkou.

Dennis J. Snower, šéf ekonomického institutu pro světovou ekonomiku v Kielu, hovoří o Trumpovi jako o „destabilizujícím" faktoru pro globální trhy. Volný obchod je přitom pro Spojené státy a blahobyt Američanů zásadní.

Nobelista a ekonom Paul Krugman v komentáři pro New York Times napsal, že přestává rozumět svým spoluobčanům. Podle něj mnoho bílých Američanů věří, že se o ně stát postará a že mají jiná práva než ostatní Američané, kteří nejsou bílí.

Co se stane s trhy po Trumpově vítězství?

Agentura Bloomberg vypočítala v souvislosti s Trumpovým vítězstvím dopady na trhy. Pro akciové trhy bude znamenat nejistotu a zvýšenou volatilitu. Zejména pro firmy, jež jsou citlivější na výkyvy kurzu dolaru. Dolar se propadne zejména ke švýcarskému franku, který je v měnovém moři považován za stabilní „přístav". Také japonský jen vůči dolaru posílí. V komoditách totéž platí pro zlato.

Ceny ropy by také mohly jít nahoru kvůli protiíránským prohlášením amerického magnáta. Uhlí by rovněž mělo zažívat lepší časy. Pro rozvíjející trhy je zvolení Trumpa – kromě Ruska – špatnou zprávou, míní agentura Bloomberg. Mexiko, jihovýchodní Asie i Čína by mohly být více zranitelné regiony. Indická ekonomika méně.