Poslední Buffettovo investiční dítko pochází z oregonského přístavu Portland. Precision Castparts koupil 85letý miliardář v lednu za 37 miliard dolarů a jde tak o druhou největší investici jeho života. Překonala ji jen v roce 2009 oznámená koupě železniční společnosti Burlington Northern za 44 miliard dolarů.

Buffettovy největší akviziceAutor: Bloomberg

Bývalý hráč fotbalu

Oregonská firma vyrábí součástky do leteckých motorů a další komponenty pro letecký průmysl. Přitom na špičku v oboru se dostala firma právě pod vedením Marka Donegana. Šedesátník se širokými rameny a šedým strništěm je novou hvězdou v Buffettově investičním konglomerátu Berkshire Hathaway.

Mark Donegan s Warrenem Buffettem na setkání akcionářů v dubnu 2016Autor: Daniel Acker/Bloomberg

O Buffettovi je známo, že svým klíčovým manažerům nechává volnou ruku v rámci „jejich" firem a spoléhá na jejich manažerské instinkty.
Donegan je bývalým hráčem amerického fotbalu a většinu své kariéry věnoval společnosti Precision Castparts. A sdílí mnoho charakterových vlastností jako Warren Buffett. Drží se svých názorů a snaží se být vždy o několik kroků před konkurencí.

Obdivuhodné výsledky

Za 13 let ve vedení společnosti akcie firmy stouply dvacetinásobně, roční obrat se zvýšil čtyřikrát na 10 miliard dolarů. Donegan skoupil desítky firem v oboru a fabrika z Portlandu se stala klíčovým dodavatelem pro Boeing, Airbus a GE, ale také pro Rolls-Royce.

Fiskální rok Obrat v mld. USD
2004 1,9
2005 2,9
2006 3,5
2007 5,4
2008 6,9
2009 6,8
2010 5,5
2011 6,2
2012 7,2
2013 8,4
2014 9,5
2015 10,0
Zdroj: sec.gov

Časopis Barron's Donegana jmenoval za rok 2014 jedním z nejlepších ředitelů společností společně s Jeffem Bezosem z Amazonu.

162 závodů

Tolik má Precision Castparts po celém světě závodů a zaměstnává 30 tisíc lidí. Jedním z nich je i pobočka v Plzni. Precision Castparts CZ obrábí a nedestruktivně kontroluje kvalitu rotačních dílů převážně do leteckých motorů. Zdroj: precast.com

Výkonný a svérázný

Časopis Bloomberg Businessweek hovořil s mnoha jeho podřízenými a spolupracovníky, kteří jej charakterizují jako velmi výkonného manažera, který ale umí být k podřízeným velmi tvrdý a jemuž často chybí i „základní slušnost" při osobním jednání.

Dokáže použít i velmi nevybíravá až vulgární slova, když se mu něco nelíbí. Prý hrozil v afektu podřízenému i vypíchnutím oka tužkou.
Na druhou stranu má rád luxus, což se o Buffettovi nemůže říci, ten se vyžívá naopak v popíjení cherry coca-coly z plechovky a od roku 1950 žije stále ve stejném domě. Donegan naopak rád cestuje a projíždí se luxusními vozy.

Štědré platy

Pracovní zatížení je však kompenzováno štědrými platy v Precision Castparts a podle mnohých je Donegan férovým hráčem, když vidí zájem u podřízených na sobě pracovat. Firma oficiálně odmítla komentovat některé stížnosti zaměstnanců. Hovoří spíše o anekdotách, které nejsou věcně správné. Samotný šéf firmy tráví ročně až tisíc hodit v tryskáči, ve kterém úřaduje, aby měl přehled o fungování firmy, která má po celém světě přes 160 poboček.

„Můžete hovořit s tisícovkou institucionálních investorů a neuslyšíte jediné slovo, které by ho zpochybňovalo," stojí pevně za svou hvězdou Buffett.
Donegan skromně tvrdí, že mu jde výhradně o dobro jeho továren. O práci pro Buffetta tvrdí: „Je dobré vědět, že máte za sebou někoho, kdo vám věří."

Agresivní akvizice

Donegan strávil většinu své kariéry ve výrobním sektoru. Na univerzitě Villanova vystudoval účetnictví a začal pracovat pro GE. V roce 1985 přešel do Precision se svým šéfem Billem McCormickem.

Ten se v roce 1991 stal generálním ředitelem a zavedl jednotné měření výsledků v celé firmě. Tím zvýšil konkurenceschopnost firmy a osekal náklady. Firma začala agresivně růst.

V roce 2002 převzal Donegan řízení firmy po McCormickovi, který odešel do penze. Pokračoval ve stejném typu řízení a razil filozofii ještě agresivnější politiky akvizicí firem, napojených na výrobu letadel. V roce 2012 koupil dodavatele titanu za 2,9 miliardy dolarů.

„V podstatě převzali dodavatelský řetězec na nižší úrovni a konsolidovali celý tento prostor s výkovky a odlitky," vysvětlil Kevin Michaels, který je konzultantem poradenské firmy AeroDynamic Advisory.

Šílenci v osekávání nákladů

Firma se pod prošedivělým šéfem zaměřila na snižování nákladů a co největší zvýšení marží. „Jsou to úplní šílenci, co se týká provozního zlepšování řízení," dodal Michaels.

McCormick manažerský styl svého nástupce nechtěl komentovat, jen prohlásil, že on byl relativně dost bezohledný, co se týká seškrtávání nákladů, v tom jej však Donegan předčil.

Jsou to úplní šílenci, co se týká provozního zlepšování řízení.

Bez letadla ani ránu

Buffett koupil pro svou firmu první firemní tryskáč v roce 1989 za 6,7 milionu dolarů a ještě dlouho si vyčítal tento výdaj před svými akcionáři, protože se mu letadlo prostě líbilo.

Donegan byl naopak jedním z prvních Buffettových manažerů, který může využívat letadlo Gulfstream pro 19 pasažérů za 65 milionů dolarů. Pro tohoto osobitého šéfa jde o nezbytnost, aby mohl pevnou rukou řídit na 162 podniků Precision po celém světě a popovídat si se svými podřízenými z očí do očí.