Toaleta sice patří v každém domě k těm vůbec nejmenším místnostem, ale to rozhodně neznamená, že by pro miliardovou Čínu představovala nejmenší problém. Naopak. Úsilí vyčistit všechny veřejné záchody v zemi věnovaly čínské celostátní i místní orgány tři roky.

Poté, co se v listopadu letošního roku podařilo tohoto cíle dosáhnout, požaduje generální tajemník čínské vládnoucí komunistické strany Si Ťin-pching další krok: do roku 2020 chce v Číně vybudovat nebo aspoň výrazně zlepšit dalších 64 tisíc toalet. Informuje o tom britský ekonomický časopis The Economist.

Některé záchody vybuchují

V uplynulých několika desetiletích odvedla Čína v oblasti veřejné hygieny poměrně dobrou práci, což se projevilo tak, že dnes už pouze dvě procenta Číňanů vykonávají svoji potřebu do křoví (v porovnání například se 40 procenty Indů). Tři čtvrtiny obyvatel Číny mají přístup k toaletám, které Světová zdravotnická organizace považuje za přijatelné (v roce 2000 to byly méně než dvě třetiny obyvatel).

Na druhé straně asi 70 milionů Číňanů musí i nadále toalety sdílet a asi 260 milionů Číňanů používá k vykonání své potřeby kbelíky, jámy a podobná podivná provizoria. Některá z nich jsou přitom doslova vražedná: například minulý měsíc odhalila čínská policie příčinu obrovského výbuchu, který v přístavním městě Ningbo zabil dva lidi: šlo o explozi metanu v nikdy nečištěném septiku.

Dalším problémem čínské vlády je to, že rostoucí střední vrstva obyvatel je čím dál méně ochotná tolerovat stav veřejných toalet, které bývají špinavé i ve velkých městech. Z dřevěných záchodových mís, které v Číně nemusí být skryty v záchodových budkách ani uzavřených místnostech, vychází jedovatý zápach. Splachovací záchod představuje stále luxus, stejně jako mýdlo na umytí rukou. Týká se to i míst, kde je dodržování hygieny nezbytné, například řady nemocnic. A jak roste vnitrozemský domácí cestovní ruch, stále víc Číňanů z velkých měst se setkává s místními záchodovými improvizacemi, které použít připomíná ze všeho nejvíc ruskou ruletu.

Jen dvě mouchy na záchod

K tomu, aby se tato situace zlepšila, použily čínské státní úřady řadu opatření, někdy až bizarních. Od roku 2003 existuje v Číně státní ratingový systém pro veřejné toalety, který se podobá udílení hvězdiček hotelům podle nabízené úrovně služeb. V roce 2012 zavedly úřady v Pekingu mnohokrát zesměšňované pravidlo, že v záchodové místnosti se nesmějí nacházet víc než dvě mouchy. V roce 2015 pak spustilo ministerstvo cestovního ruchu už zmíněnou "záchodovou revoluci", neboli tříletý program "upgradu" veřejných toalet v zemi. Během tohoto období bylo údajně zkontrolováno nebo přímo zrenovováno až 68 tisíc toalet.

Spousta nových veřejných záchodků byla vybudována v atraktivních venkovských oblastech, které mají potenciál přilákat turisty - ministerstvo si od nich slibuje, že budou sloužit jak místním, tak návštěvníkům. Čínští urbanisté, mající na starost městský rozvoj, začali mezitím požadovat, aby developeři budovali v nových stavbách víc ženských toalet (což je reforma, o níž čínské ženy bojovaly hodně dlouho) a stále oblíbenější jsou i unisex toalety, jež mají sloužit transsexuálům.

V některých čínských městech vznikají i nové veřejné záchody s bezplatnou wi-fi nebo s telefonními a prodejními automaty. A to ještě není všechno. Začátkem letošního roku byly poblíž Nebeského chrámu, představujícího jednu z největších turistických atrakcí Pekingu, instalovány veřejné toalety opatřené systémem na rozpoznávání obličejů. Systém má zabránit tomu, aby z nich zloději kradli toaletní papír - technologie je totiž napojena na jeho dávkovač, a ten pak díky ní obslouží každého návštěvníka WC jenom jednou. Pokud vám náhodou dané množství toaletního papíru nestačila, máte smůlu.

Si Ťin-pchingův slib, že do roku 2020 vybuduje Čína dalších 64 tisíc veřejných toalet, byl učiněn u příležitosti Světového dne WC, který se s podporou OSN každoročně slaví 19. listopadu. Čínská vláda si od nových a čistších toalet slibuje další povzbuzení turistického ruchu, kde doufá v meziroční růst o 11 procent. Čínští výrobci zase věří, že nové veřejné záchody pomohou získat Číně větší podíl na trhu inteligentních toalet, kde ostře soupeří s Japonskem. A pokud si turisté přestanou na úroveň čínského intimního zázemí stěžovat, může to také posílit národní hrdost Číňanů.