Obětí neznámých vtipálků se stal i známý marketér a tvůrce volební kampaně České pirátské strany Jakub Horák. "Včera ve 23:30 mi zavolalo neznámé číslo a nějaký muž s vyšším hlasem mi oznámil, že z mého čísla neustále někdo otravuje jeho přítelkyni. Odpověděl jsem po pravdě že to je nemožné, protože mobil mám pořád u sebe, načež na mě začal ječet, ať toho okamžitě nechám a vůbec se nedal přerušit," napsal Horák před pár dny na svůj facebookový profil.

Ten pak kolem údajného telefonátu rozvinul působivou historku, podle níž má ve svém mobilu unikátní číslo složených z těchže číslic, které si koupil hned druhý den po zavedení GSM, a jen o jednu číslici je prý odlišné číslo "pražského mafiána Rittiga". "Občas mi omylem zavolají z myčky, že můj mercedes je připraven - takže nejpravděpodobněji holku toho nebožáka otravuje tento úchyl," tvrdil Horák.

Hlas v telefonu se podle něj vůbec nedal přerušit a pořád se sebe sypal slova jako "urychleně" "okamžitě" a "už nikdy".

"Z tónu jeho řeči jsem pochopil že bude nějaký právník nebo manažer, protože nepoužíval sprostá slova, ale hlas mu vzrušením přeskakoval. "Protože to nikam nevedlo, tak jsem ho zkusil zastavit šokem... a zařval jsem na něj ´Drž hubu ty magore a poslouchej!´ ale on začal ječet ještě víc a najednou mě napadlo, že vlastně tak ječí, protože se bojí, že už nikdy nesebere k takovému telefonátu odvahu, že je vlastně totálně zoufalý. Tak jsem to típnul a občas si teď na něj vzpomenu. Podle mě tu holku dlouho neudrží," uzavřel Horák.

Internetovou komunitou na svém profilu byl ale záhy vyveden z omylu, že by šlo o skutečný telefonát. Aplikaci JokesPhone, jež nabízí takzvané žertovné hovory, vytváří pravděpodobně společnost CashITapp. Kromě zasílání žertovných hovorů zaznamenává aplikace i reakci volaného, kterou si pak uživatel aplikace může přehrát.

V českých internetových obchodech je JokesPhones momentálně žádoucí komoditou, díky tomu se občas objevuje i v popředí nabídky, byť ji samotné obchody nepropagují. Navíc se šíří přes osobní doporučení, protože uživatel získává další žertovná volání zdarma za ty, zakoupené lidmi, jimž aplikaci doporučil a kteří zadali identifikační kód, jenž je součástí doporučení.

"Je tam už asi 12 stylů, na co vám může ten automat zavolat. Mně kvůli tý ženský taky volali před měsícem, když jsem to neznal. Popravdě jsem si říkal, že je ten chlap nějaký vyšinutý. Také mě nenapadlo, že by na to vůbec mohla být legální aplikace," popsal fungování aplikace na Horákově profilu Jakub Studecký.

Podle dalšího internetového uživatele Dominika Ivanyse jde nejspíš o nejoblíbenější aplikaci dneška. "Též mne nachytali a také jsem pána přerušil..., a to větou: ´Až tě potkám, tak ti uříznu hlavu... Kujebáku!´Pak se z toho celá hospoda bavila na můj účet," popsal vlastní zkušenost.

Aplikace, jejíž hovory zní velmi autenticky, je k dostání například v onlinech obchodech společnosti Google (Google Play). Odkaz na ni se objevil i v nabídce O2 Active. Nepřipadá těmto společnostem tento druh komerce už za určitou etickou hranou?

"O2 se na zmiňované aplikaci nepodílí, ani ji nijak nepromujeme na našem aplikačním portále. Jelikož žertovné hovory neprobíhají jen z jednoho telefonního čísla, nejde je v naší síti blokovat," uvedla pro Dotyk.cz mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová.

Podobně odpověděla za Google Czech Republic manažerka jeho korporátní komunikace Alžběta Houzarová. "Konkrétně na této aplikaci se Google nijak nepodílí, Google Play je globální distribuční platforma pro aplikace, hry, hudbu, televizní pořady a další obsah. Aplikace na Google Play posuzujeme na základě toho, zda odpovídají zásadám pro vývojáře. Zakázaný je obsah sexuálně explicitní, násilný, obsah zobrazující projevy nenávisti a další. Spoléháme se taktéž na komunitu uživatelů a vývojářů, která nám aplikace, jež podle ní zásadám pro vývojáře odporují, nahlašuje. Tak se nedávno stalo i v případě aplikace JokesPhone, kterou právě prověřujeme," sdělila Houzarová Dotyku.

Podle právníků i podle policie není samotné žertovné volání v rozporu se zákonem, určitý problém je však s automatickým nahráváním hovoru, zvlášť, pokud by se jej uživatel aplikace rozhodl někde sdílet (což aplikace umožňuje). Obojí je totiž bez souhlasu protiprávní. Poškozený na sebe může omylem vyzradit citlivější údaje, navíc ne vždy jej může napálit někdo blízký.

„Pokud není člověk předem upozorněn, že je nahráván, jde o zásah do osobnostních práv,“ uvedl před časem pro Děčínský deník advokát Narcis Tomášek. Na rizika se sdílením hovorů aplikace upozorňuje. V podmínkách se píše, že uživatel může hovor zveřejnit pouze se souhlasem osoby, která se nechala napálit.