Třetí svět

Psychiatrie v Kongu: Jeden lékař na 200 000 lidí

18. prosinec 2016 četba na 4 minuty
Centrum SOSAME je katolická organizace, kterou podporují převážně organizace ze Švédska.

Centrum SOSAME je katolická organizace, kterou podporují převážně organizace ze Švédska.

Foto: Tereza Hronová

Psychické nemoci jsou v Africe velmi časté, většinou ale není nikdo, kdo by pacienty léčil. V zemích s velmi špatným zdravotním systémem nejsou odborníci ani psychiatrické kliniky. Ve městě Bukavu v Kongu jedno takové centrum funguje. Navštívila ho Tereza Hronová ze společnosti Člověk v tísni.

Vcházíme do boudy zbité z prken s hliněnou udusanou podlahou. Muž v bílém plášti sahá do igelitového pytlíku a vyndává načaté plato paralenu: „To jsou jediné léky, co tu máme," vysvětluje Babimta Wa Ntalambi Lambere, vedoucí zdravotního centra ve vesnici Mahuga v Jižním Kivu na východě Demokratické republiky Kongo. Šli jsme sem asi půl hodiny pěšky z hlavní cesty. Ani na motorce se sem nedá dojet. Je to místo, na které všichni zapomněli.

FOTOGALERIE

Zdravotnická centra na venkově bývají velmi skromná. Často tu nemají žádné dostupné léky ani kvalifikované lékaře. Vedoucí tohoto centra pomáhá rodit v průměru třem ženám měsíčně. Není tu přitom žádný zdroj pitné vody. Má k dispozici jen několik kusů paralenu, antimalarika žádná, i když sem chodí převážně pacienti nakažení malárií.

„Od vlády nemáme žádnou podporu. Pojďte se podívat, tohle je místo, kde rodí i tři ženy měsíčně," popisuje Lambere, když vcházíme do tmavé místnosti zhruba 2 x 2 metry, kde je v rohu složená matrace a vedle ní je barel s vodou. I proto podle statistik v Kongu umírá při porodu 7 žen z tisíce.

V poslední ze tří místností leží v horečce mladík s malárií. „Malárie a průjmy jsou nejčastější nemoci, které tu řešíme," říká zdravotník. Na hřebíku na zdi visí infuze s ohnutou jehlou na konci. Pod ní je kýbl s použitými injekcemi ve vodě. Chybí tu zdravotnický materiál, a tak ten starý pouze omývají ve vodě. Takhle vypadá mnoho zdravotních center v Jižním Kivu.

Česká organizace Člověk v tísni pomáhá zlepšovat zdravotnictví v oblasti Uvira a Shabunda.Česká organizace Člověk v tísni pomáhá zlepšovat zdravotnictví v oblasti Uvira a Shabunda.Autor: Tereza Hronová

Kongo se stále vzpamatovává z největšího konfliktu od 2. světové války, který sice oficiálně skončil v roce 2003, ale země stále není stabilní. Během tzv. africké světové války zemřelo na 6 milionů lidí. Většina z nich nepadla v boji, ale podlehla podvýživě a nemocem, které by se v lepších podmínkách daly léčit. Jižní Kivu se nechvalně proslavilo hromadným znásilňováním žen. To bylo využívané jako bojová zbraň.

Jediná klinika

Násilí a chudoba způsobily místním lidem řadu traumat. Psychickými poruchami tu trpí velká část populace, ale péče o mentální zdraví je tady v ještě horším stavu než ostatní lékařské disciplíny. Na celé Jižní Kivu se 6 miliony obyvatel je jediná psychiatrická klinika.

„Katolické centrum SOSAME vzniklo po genocidě v sousední Rwandě v roce 1994, kdy do východního Konga začalo přicházet velké množství uprchlíků. Byli mezi nimi lidé s depresemi i mentálním postižením a neměli kam jít, tak šli za biskupem," říká ředitel Theodor Ndege.

V centru SOSAME léčí narkomany, schizofreniky i pacienty s epilepsií. Těch je tu asi polovina.V centru SOSAME léčí narkomany, schizofreniky i pacienty s epilepsií. Těch je tu asi polovina.Autor: Tereza Hronová

Dnes se tu léčí převážně epileptici, drogově závislí a psychicky nemocní lidé. Stále sem chodí traumatizovaní pacienti. „Stalo se to, když k nám do domu vtrhli ozbrojenci a vyhodili nás. Můj syn dům bránil, tak ho ošklivě zmlátili. Od té doby nemluví, má hysterické záchvaty a je agresivní," popisuje Christine. Vedle ní stojí syn Elisma a je vidět, že je pod vlivem léků.

Všechny medikamenty centru zasílají partneři z Belgie. V Bukavu ani celém Jižním Kivu nejsou dostupná antidepresiva ani jiné léky. V centru SOSAME nabízejí konzultace, ale mají i stálá lůžka k hospitalizaci.

V rukou šamanů

Odhaduje se, že 15 milionů lidí z 80milionové populace Konga trpí psychickými chorobami. Podle údajů Světové zdravotnické organizace v celé zemi, která je třicetkrát větší než Česká republika, je zhruba jeden psychiatr na 200 000 obyvatel. „Máme tu čtyři lékaře. Jeden z nich je profesionální psychiatr. Všichni studovali v zahraničí," říká Theodor Ndege.

Odhaduje se, že 15 milionů lidí z 80milionové populace Konga trpí psychickými chorobami.

I když to není mnoho, SOSAME je velkou výjimkou. V celé subsaharské Africe je péče o psychické zdraví v plenkách. Často ji nahrazují tradiční šamani a léčitelé, kteří mnohdy nadělají víc škody než užitku. Psychicky nemocní lidé jsou často stigmatizovaní a odsunutí na okraji společnosti. Elisma, který se v centru SOSAME léčí, má vlastně štěstí v neštěstí.