Rekordmanka, cestovatelka i sběratelka. Taková je už 65 let královna Alžběta

2. červen 2018 četba na 1 minutu
Slavnost k diamantovému výročí vlády královny Alžběty II.

Slavnost k diamantovému výročí vlády královny Alžběty II.

Foto: WikiMedia Commons, CC BY-SA 2.0, West Midlands Police

/FOTOGALERIE/ Byť je v čele země ještě o rok déle, přesně před 65 lety proběhla její právoplatná korunovace. Královna Alžběta II., první dáma Velké Británie, se do historie zapsala jako nejdéle vládnoucí monarcha Británie. Existují však fakta, jež o vitální panovnici možná nevíte. Více si přečtěte v galerii. 

FOTOGALERIE

Královna Alžběta za svůj život procestovala asi 116 zemí, nejvíce ze všech členů královské rodiny, ačkoli nevlastní pas. Navíc, jako jediná ze všech občanů, nemusí mít na autě doklad o povolení k řízení. Královská milost zkrátka nemusí... Když se Alžběta zamilovala do prince Philipa, na trůně stále seděl její otec, král Jiří VI. Když poté zemřel (1953) a Alžběta, už coby vdaná žena, nastoupila na trůn, bylo to poprvé v historii země, co nový panovník nebyl korunován bez partnera. Královnu ještě nikdy netrápil puchýř z nových bot. Rodina si totiž udržuje zaměstnance, jenž má za úkol každý nový pár rozchodit, aby se v něm Její Veličenstvo cítilo pohodlně. Prozradil to Stewart Parvin, který se stará o Alžbětin šatník už 16 let.

Psal se druhý červen 1953, když Alžběta II., dcera zesnulého krále Jiřího VI., usedla na trůn Spojeného království jako právoplatný dědic trůnu. Kromě Velké Británie je dnes také v čele Kanady, Austrálie, Bahamů, Antiguy a Bardbudy, Barbadosu, Belize, Grenady, Jamajky, Nového Zélandu, Papui-Nové Guiney, Svatého Kryštofa a Nevisu, Svaté Lucie, Svatého Vincence a Grenadiny, Šalamounových ostrovů a Tuvalu.

Za manžela tehdy už dávno měla vévodu z Edinburghu Philipa, se kterým později přivedla na svět čtyři děti – prince Charlese, Andrewa a Edwarda a princeznu Annu. Zmíněná korunovace, jež proběhla ve Westminsterském opatství, byla nejsledovanější událostí několika let. Jen u televizních obrazovek ji tehdy prožívalo 20 milionů lidí, dalších 12 milionů pak ladilo rozhlasové vysílání.

Alžběta je panovnicí, která se do historie nejen Velké Británie zapsala nesmazatelnou měrou. Zasloužila se o vývoj Commonwealthu, tedy spojenectví národů, objela téměř celý svět, pomáhala i stále pomáhá lidem v nouzi. Rovněž si zamilovala zvířata, šperky či sociální sítě.

V současné době je královně 92 let a je nejdéle vládnoucím monarchou historie. Stále prý nehodlá abdikovat, očekává se nicméně, že v průběhu času převezme většinu královských povinností první nástupce v linii – princ Charles.