Česká republika má v současném Putinově Rusku skvělé renomé. Dokládá to fakt, že hned dva čeští prezidenti – bývalý Václav Klaus a současný Miloš Zeman – byli dle informací týdeníku Dotyk pozváni na letošní ročník konference „Dialog civilizací". Tu na řeckém ostrově Rhodos každoročně pořádá mezinárodní nevládní organizace The World Public Forum „Dialogue of Civilizations" s administrativní základnou ve Vídni a Moskvě. Má ruský management a v jejím čele jako zakládající prezident stojí Vladimir Jakunin, šéf ruských železnic a blízký přítel vládce Kremlu Vladimira Putina.

Žádná jiná země mezi pozvanými hlavními řečníky tak silné zastoupení nemá. Jak zjistil týdeník Dotyk, z hlav států je na seznamu očekávaných hostů už jen bývalý prezident Východního Timoru José-Ramos Horta. Tradiční mezinárodní setkání politiků, politologů, ekonomů, sociologů a duchovních se letos uskuteční od 8. do 12. října. Zatím není zřejmé, kdo pozvání nakonec přijme a doopravdy přijede.

Zeman prý ne, Klaus mlčí

Prezident Miloš Zeman se prý konference na Rhodu nezúčastní, alespoň to na dotaz týdeníku Dotyk uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.„Důvod je jednoduchý – pan prezident se této konference zúčastnil již v loňském roce," prohlásil. Loňská Zemanova účast se přitom neobešla bez mezinárodní pozornosti. Český prezident totiž na konferenci zavítal jako jediný vysoce postavený západní politik. A to navzdory tomu, že hlavní pořadatel Jakunin je na sankčním seznamu Spojených států.

Hlava členského státu EU a NATO připoutala na Rhodu pozornost i svým vystoupením, kde v ruštině zkritizovala západní sankční politiku. Nepřímo, avšak zcela evidentně se tím zastala Ruska, které čelí sankcím kvůli anexi ukrajinského Krymu a tajným vojenským operacím na ukrajinském Donbasu. To, že letos Zeman na ostrov v Egejském moři nepoletí, by mohlo souviset i s tím, že má momentálně co dělat s obhajobou své zářijové cesty do Číny na oslavy výročí konce války v Tichomoří, kde zřejmě bude též jediným zástupcem západního světa.

Jestli tentokrát Zemana – který Rhodos navštívil už osmkrát, z toho sedmkrát jako chudý „důchodce z Vysočiny" – vystřídá a zastoupí Václav Klaus, není jisté. Lidé z Institutu Václava Klause, kde bývalý prezident momentálně působí, se k pozvání a účasti svého šéfa nijak nevyjádřili, ač o to byli týdeníkem Dotyk opakovaně žádáni. Jisté ale je, že Václav Klaus si z negativních postojů západních mocností nic nedělá, a už vůbec ne ve vztahu k Rusku. V červnu se například zúčastnil ekonomické konference v Petrohradě za účasti Vladimira Putina (další informace viz Češi uhranutí Ruskem).

Kamarádi od jezera Komsomolskoje

O skvělých vztazích Putina a pořadatele „Dialogu civilizací" Vladimira Jakunina může svědčit i samotné vyjádření amerických úřadů, když loni v březnu zdůvodňovaly, proč se právě Jakunin dostal na černý seznam šestnácti sankcionovaných ruských představitelů. Američané o něm napsali, že je Putinův blízký důvěrník. Pravidelně prý spolu konzultují nejen záležitosti týkající se ruských státních drah (Rossijskije železnyje dorogi), jimž Jakunin velí už deset let, ale i mnohé další otázky. Jakunin Putina též pravidelně doprovází na domácích a zahraničních cestách. Znají se již mnoho let, pojí je staré petrohradské vazby, které v současné ruské politice hrají do značné míry určující roli.

„Jakunin se navíc na Putinův pokyn stal členem vedení společnosti Baltská námořní doprava. Byli také sousedy v elitní rezidenční chatové oblasti na břehu jezera Komsomolskoje a v listopadu 1996 spoluzakládali družstvo Ozero," poukazuje americké ministerstvo financí na družstvo, jehož členy se stali i další později velmi vlivní ruští potentáti.

Co už Američané nenapsali, je fakt, že Jakunin, vystudovaný konstruktér balistických raket dlouhého doletu, má stejně jako Putin kořeny v sovětské KGB. Nynější nejvyšší ruský železničář a mírotvorce z řeckého Rhodu pro mocnou tajnou službu pracoval 22 let, a to v rámci vědecko-technické rozvědky. Je tak zřejmé, že je velmi dobře vytrénovaný v tom, jak si získat přízeň osob, na kterých Kremlu mimořádně záleží.